THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Z pekelných slují švédského podzemí se opět po čase vynořila velice nadějná kreatura Diabolical aby vyvrhla další obludné CD mezi vyděšené smrtelníky. Do vínku dostalo jméno "A Thousand Deaths" a za úkol šířit odkaz dávno zesnulých předchůdců. U pomyslné kolébky se opět shromáždily ony tři sudičky (melodický death, thrash, black), které se již zúčastnily na prvním albu "Synergy" (toto album mimochodem dodnes považuji za jeden z nejvyzrálejších debutů vůbec).
Diabolical můžeme zařadit do zástupu skupin reprezentujících novou vlnu švédského retro thrashe, čerpajícího z nesmrtelného dědictví Slayer, Kreator, Exodus a hlavně velkých učitelů At The Gates. Do zmíněného zástupu můžeme kromě Diabolical zahrnout třeba Darkane, The Haunted, Teror 2000, Carnal Forge, nebo starší Soilwork. Samotní Diabolical se nechali nepokrytě inspirovat především At The Gates a to v období jejich největšího klenotu "Slaughter Of The Soul". Ale na jejich omluvu je nutno dodat, že materiál At The Gates dnes do své produkce implantuje v různých modifikacích každá druhá švédská extrémnější kapela. Na jednu stranu tyto kapely nepřinášejí zhola nic nového, na stranu druhou pomáhají stále udržovat kult při životě. Výraznou roli hraje kromě thrashe i poctivý death metal jakožto nejsilnější stránka skupiny. Kytarová práce v sobě nese výrazné progesivní tendence, které bych se rozhodně nebál srovnávat s nepřekonatelnými Death. Oba sekerníci Vidar W. a H. Carlsson s přehledem zvládají jak nekompromisní dekapitační orgie, tak líbivá melodická pohlazení (obzvláště vydařená jsou v tomto směru sóla) nebo krkolomné progresivní pasáže. Blacková složka věci se víceméně omezuje na neustávající dvojkopákové ataky pana Söderberga (také nahrával baskytarové party) a zběsilý vokál páně Ödlinga, který dokonale splňuje veškerá kriteria vlastní všem třem zmíněným stylům.
Album obsahuje kromě jednoho outra celkem osm tracků, které se stačí odehrát na ploše o pár minutek přesahující půlhodinovou hranici. Nejedná se tedy o nějaké rozvážné jamování, ale o vysokorychlostní a mistrně řízenou cirkulárku. Bohužel ona ta cirkulárka uhání téměř stejnou rychlostí, což může vytvářet efekt jisté podobnosti skladeb - to vidím jako jediné mínus nových Diabolical. Z toho důvodu zde ani nelze s úspěchem vyzvednout nejlepší skladbu alba. Za všechny snad ale můžu jmenovat dvojku "Children Of The Mushroom Cloud" a to právě díky zmíněnému progresivnímu přístupu.
Vynikající je grafické ztvárnění coveru "A Thousand Deaths", jež vytvořil notoricky známý kreslíř Joe Pentagno (přebaly Krisiun, Marduk atd...) Rovněž vyzvednout zasluhuje i zvuková kvalita, získaná v respektovaném studiu Underground za asistence Pelle Saethera a Larse Lindéna. Pozornost vzbuzuje i samotný název kapely, kterým už disponuje více podzemních smeček (pod stejným názvem působí už například paraguayští blackers). Také zde máme americké deathers Diabolic, blacková strašidla Diabolicum nebo melancholiky Diabolique...ani samotný rohatý se v tom asi nevyzná... Celkově považuji "A Thousand Deaths" za jeden z nejlepších letošních výlisků a mohu ho tak s klidným svědomím doporučit všem příznivcům rostodivných stylových míchanic.
8,5 / 10
M. Ödling
- zpěv
M. Carlsson
- kytara
Vidar W.
- kytara
L. Söderberg
- basa, bicí
1. A Thousand Deaths
2. Children Of The Mushroom Cloud
3. God Of The Underworld
4. Dead Angel´s Choir
5. Until The Day Arrives
6. Under My Skin
7. An Opposite Law
8. Demonic
9. Profane Murder
A Thousand Deaths (2002)
Synergy (2001)
Deserts Of Desolation (MCD) (1999)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Scarlet Records
Stopáž: 32:57
Produkce: Lars Lindén a Pelle Saether
Studio: Underground
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.